Jóga a imunita

09.11.2020

Imunita nebo-li obranyschopnost organismu je v tomto období často používané slovo.

Jak s tím souvisí jóga? Naše imunita a potažmo zdraví přímo souvisí s psychikou. Důležitá je vyrovnanost a vnitřní klid pro to, aby nevznikaly nemoci. Stav naší duše přímo ovlivňuje dění v těle. 

Jóga nám může pomoci hned několika cestami - cvičením jógových ásan, relaxací, dýcháním a meditací. Ásany nám pomůžou k rozpohybování celého pohybového aparátu, prokrvení a tím i očistě vnitřních orgánů a masáži žláz s vnitřní sekrecí. Neméně důležitá je relaxační funkce jógy, kdy uvolňujeme napětí v těle pomocí různých relaxačních technik. Toto uvolnění nám mimo jiné poskytne schopnost odpočívat a kvalitně spát. A na spánku je naše imunita přímo závislá. 

I samotné cvičení ásan v souladu s dechem nás dříve nebo později dovede prostřednictvím ověřených mechanismů k větší vyrovnanosti. Jógová praxe nás učí poslouchat naše tělo. Je pravděpodobné, že s přechodem léta v podzim cítíme větší potřebu spánku. Dopřejme si ho tedy, ale také využijme každé příležitosti čerpat energii slunečného svitu. 

Ráno můžeme rozproudit energii Pozdravem Slunce. Tato sestava probouzí naše tělo k aktivitě. Naopak Pozdrav Měsíci je sestaven tak, aby naše tělo zklidnil, proto je vhodné ho zařadit ve večerních hodinách. 

Poslouchejme tedy své tělo, jsme sami součástí přírody. Budeme-li vycházet vstříc jeho signálům, je to to nejlepší, co můžeme pro naši obranyschopnost udělat. 

Nezapomínejte na rovnováhu laskavosti vůči světu a také sobě. Rovnováha přináší stabilitu, oporu a klid - potřebné ingredience tvořivé imunity dobrého srdce.

Vaše Zuzka Knolová